Čo je dentálna hygiena a prečo by ste ju mali absolvovať?

Každý z nás túži po krásnom úsmeve. No na to, aby ste ho mohli dosiahnuť, potrebujete mať v prvom rade silné zuby a zdravé ďasná. A to sa dá docieliť iba dôkladnou starostlivosťou o ne.

Dentálna hygiena je preventívne opatrenie zamedzujúce vzniku zubného kazu a zápalových ochorení. Tie totiž vedú k „paradentóze“ – kývavosti a vypadávaniu zubov.

Čomu pomáha predchádzať dentálna hygiena?

Počas každého dňa sa z baktérií v ústnej dutine na zuboch vytvára povlak. Tento povlak sa tvorí z rôznych jedál a nápojov. Aby nezačal tvrdnúť a premieňať sa na zubný kameň, musíme ho zo zubov odstrániť. Zubný kameň sa totiž dá už iba oškrabať.” Povlak môže v prvom rade spôsobiť zubný kaz a s tým súvisiace komplikácie.

Postupom času sa baktérie v zubnom povlaku môžu dostať až pod ďasná. To má za následok zapaľovanie ďasien, ktoré sa volá gingivitída. Pokiaľ sa včas neodhalí a nezačne sa riešiť príčina zapálených ďasien, ďasno môže začať ustupovať. Začne sa odhaľovať zub, čo postupne vedie k jeho vypadnutiu. Toto ochorenie sa nazýva parodontóza alebo parodontitída.

V prípade, ak trpíte ustupovaním ďasien, odporúčame vám, aby ste to s nami bezodkladne začali riešiť. Ustupovanie ďasien je totiž nevratné. Preto platí, že čím skôr ho podchytíme, tým lepšie pre budúcnosť vášho úsmevu.

Ako prebieha dentálna hygiena?

Naša dentálna hygienička vás usadí do kresla a začne s čistením vašich zubov. Počas toho vysvetľuje, čo a prečo vo vašej ústnej dutine práve vykonáva. Následne vás poučí, prečo by ste niektoré úkony mali zaviesť do svojej každodennej rutiny aj vy.

V prvom rade vám v kresle ultrazvukom odstránime nánosy zubného kameňa. V prípade potreby vyhladíme povrch koreňa špeciálnymi kyretami. Kyrety sú ručné nástroje na dočistenie zubného kameňa a dohladenie povrchu zuba. Následne vám leštiacou pastou vyleštíme povrch zuba. Nakoniec odstránime pigmentácie metódou airflow, čiže pieskovaním. To znamená, že vám na zuby nastriekame jemný prášok s vodou.

Ako si správne čistiť zuby a aké pomôcky pri tom používať?

Na dentálnej hygiene vás naučíme správnu techniku čistenia zubov. Predstavíme si medzizubné kefky a zubnú niť. Pomôcky na ústnu hygienu vyberáme každému pacientovi individuálne.

Rodičov naučíme starať sa o zúbky svojich detí. Deti totiž nie sú dostatočne zručné na to, aby si vedeli svoje zúbky dôkladne vyčistiť sami. Rodičia ich tak musia každý večer dočisťovať.

Pacientom s ortodontickým aparátom poradíme s technikou čistenia a pomôckami naň. U bežného pacienta musí byť ústna hygiena na 100 %. No pri ortodontickom strojčeku je to až 200 %.

Čo myslíte, záleží na tom, či pri čistení medzizubných priestorov používate medzizubnú kefku alebo dentálnu niť? Aj to vám prezradíme v našom zubárskom kresle.

Objednajte sa na dentálnu hygienu ešte dnes. Svoj žiarivý úsmev tak budete môcť predviesť už na najbližšom pracovnom stretnutí alebo rodinnej oslave. 

Telefón: +421 908 221 067

E-mail:  dentarius@dentarius.sk