Endodoncia – ošetrenie koreňových kanálikov

Snahou našej zubnej ambulancie je váš poškodený zub vždy zachrániť. Pokiaľ máte neliečený zubný kaz, zápal v zubnej dreni sa môže rozšíriť až na zubné nervy. Vtedy prichádza na rad ošetrenie koreňových kanálikov, taktiež nazývané endodoncia.

Kedy je potrebné podstúpiť endodontické ošetrenie?

Zubný nerv pri dlhodobom zápale vplyvom baktérií odumiera. Môžete mať kvôli tomu dokonca pocit, že vás zub z ničoho nič prestal bolieť. Napriek tomu je však potrebné vykonať zubné ošetrenie, nakoľko sa baktérie môžu cez koreňový kanálik ďalej šíriť do okolia zuba. Môžu poškodiť tkanivo kostného lôžka, ba dokonca sa krvou môžu rozšíriť až do celého tela. Tým môžu negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta.

V prípade, ak sa rozhodnete navštíviť zubára príliš neskoro, alebo tento problém vôbec neriešite, jedinou možnosťou je už iba vytrhnutie, čiže extrakcia, poškodeného zuba. Aby ste predišli vytrhnutiu, zápal sa musí včas odstrániť a koreňové kanáliky musia byť úspešne ošetrené.

Ako vykonávame endodontické ošetrenie?

Endodontického ošetrenia sa pacienti často boja. My chápeme, že z tohto zákroku máte strach, a preto v našej ambulancii endodonciu vykonávame vždy v lokálnej anestézii a s izolačnou blanou kofferdam.

Prvým krokom k vykonaniu ošetrenia koreňových kanálikov je spriechodnenie kanálika. Odstránime vám infikované ložisko a zub vydezinfikujeme, čím odstránime baktérie. Následne postupujeme k vypĺňaniu kanálikov. Výplne robíme hermetické, to znamená vzduchotesné.

Čo v prípade, ak sa zub zachrániť nepodarí?

V niektorých prípadoch však nastane situácia, kedy sa zub z rôznych dôvodov už zachrániť nedá, alebo jeho záchrana predstavuje pre pacienta určité riziko. V krajných prípadoch preto zub vytrhávame. Vtedy naši pacienti vďaka anestézii cítia iba ťahy či tlaky pri ťahaní zuba, nikdy však nie bolesť.

Nenechajte zubný kaz zájsť až do krajnosti a nechajte ho ošetriť už dnes. Objednajte sa k nám, k vášmu rodinnému zubárovi.

 

Telefón: +421 908 221 067
E-mail: dentarius@dentarius.sk