Naša ambulancia má certifikát laktačnej poradkyne

 

Pre budúce alebo čerstvé mamičky máme skvelú správu. V našej ambulancii poskytujeme aj laktačné poradenstvo. Dozviete sa tak všetky potrebné informácie o dojčení a s ním spojenými úkonmi pred a po narodení vášho bábätka.

Prečo a kedy je prestrihávanie uzdičiek dôležité? Čo všetko sa deje v detskej pusinke ešte predtým, ako sa vášmu dieťatku prerežú prvé mliečne zúbky? So všetkým, čo potrebujete ako čerstvá dojčiaca mamička vedieť, vás oboznámi naša doktorka a laktačná poradkyňa, MDDr. Alexandra Štefunková . Prezradí vám mnoho užitočných tipov a trikov, napríklad, ako môžete aj bez váženia spoznať, koľko mlieka vaše bábätko vypilo.

Prečo je laktačné poradenstvo dôležité a kedy je vhodné s ním začať?

Laktačné poradenstvo je prvým krokom pri pomoci s dojčením bábätka. Najvhodnejšie je obrátiť sa na laktačnú poradkyňu ešte predtým, než sa bábätko narodí, aby ste sa na dojčenie mohli dôkladne pripraviť. Rozhodujúcich je práve prvých 24 hodín po narodení.

„Veľmi dôležitý je intenzívny fyzický kontakt kože na kožu matky a dieťaťa, najlepšie hneď po jeho narodení. Odporúčam mamičkám kontaktovať laktačnú poradkyňu pri akýchkoľvek výnimočných situáciách a problémoch, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu bábätka. Najlepšie pre fyzický a psychický vývoj, imunitu a sociálne vzťahy dieťaťa je jeho prirodzené samoodstavenie, ktoré prichádza najskôr okolo tretieho roku jeho života,” hovorí MDDr. Alexandra Štefunková.

Laktačná poradkyňa ako pomoc pri dojčení

Dojčenie je jednou z najintímnejších chvíľ medzi matkou a bábätkom. Kľúčom k úspešnému dojčeniu je správne prisatie. Vďaka tomu sa zabezpečuje príjem dostatočného množstva mlieka pre zdravý rast a vývoj dieťaťa. Pokiaľ bábätko nie je správne prisaté, nezískava dostatočný príjem materského mlieka. Tvorba materského mlieka sa tak znižuje, čo môže viesť k jeho predčasnému ukončeniu. Treba mať na pamäti, že správne prisatie bábätka matku nebolí. Ak sa dieťa prisáva nesprávnym spôsobom, môžu z toho bolieť bradavky.

Problémom pri dojčení môžu byť detské uzdičky

Dôležitým faktorom pri správnom prisatí je pohyblivosť jazyka a jeho správny pohyb pri pití a prehĺtaní materského mlieka. Správnemu pohybu môže prekážať abnormalita detského jazyka v podobe príliš krátkej či tuhej uzdičky pod jazykom alebo pod hornou perou.

Zverte svoje bábätko do rúk odborníkom, aby ste mu tak do budúcnosti dopriali čo najväčší komfort pri dojčení. V našej ambulancii vieme hmatovou diagnostikou zistiť, či je uzdička primeraného tvaru a či práve ona nebráni v správnom pohybe jazyka.

K ďalším dôležitým zákrokom u nás preto patrí jej podstrihnutie. Ide o niekoľkosekundový chirurgický zákrok. Následne sa dojčenie môže zlepšiť okamžite alebo do niekoľkých dní.

V akých situáciách vám môže vaša laktačná poradkyňa pomôcť?

Laktačná poradkyňa vám pomôže pri akýchkoľvek otázkach týkajúcich sa dojčenia. Pomáhame aj pri rôznych problémoch, ktoré môžu pri dojčení vznikať. Najčastejšie situácie, kedy sa na nás mamičky obracajú sú tieto:

  • informácie o dojčení ešte pred narodením dieťaťa
  • podpora počas dojčenia
  • ubezpečenie, či dojčíte správne

Pomáhame aj pri rôznych komplikovaných situáciách či problémoch. Najčastejšie sú to tieto:

  • bolestivé bradavky
  • pomalé priberanie bábätka
  • choroba matky či užívanie liekov počas dojčenia

 

Neváhajte sa však na nás obrátiť aj v prípade akýchkoľvek iných problémov a poruchách dojčenia.

MDDr. Alexandra Štefunková, zubárka, dvojnásobná matka a naša laktačná poradkyňa

„Laktačnému poradenstvu som sa začala venovať po narodení svojej dcéry. Spočiatku to pre mňa nebolo jednoduché a sama som s dojčením mala problémy. Pochopila som, aké je dojčenie nesmierne dôležité. Nevzdali sme to, zabojovali sme a dcéru som tak mohla dojčiť až do bodu samoodstavenia, ktoré bolo v jej prípade vo veku 3 a pol roka. Na základe vlastnej skúsenosti som sa ako lekárka rozhodla stať aj laktačnou poradkyňou a pomáhať tak mamičkám s ich problémami pri dojčení. 

Milé mamičky, neváhajte sa na mňa kedykoľvek obrátiť. Každá otázka je dôležitá a ja vám ich rada zodpoviem všetky. Už sa viac nemusíte pri žiadnej z nich cítiť nesvoja. Som aj vaša laktačná poradkyňa.”

MDDr. Alexandra Štefunková

Email: dentarius@dentarius.sk

 

Ako vidíte, naša zubná ambulancia je skutočne pre každého. U nás sa venujeme pacientom všetkých vekových kategórií, od tých najmenších po tých najväčších. Nezáleží preto, koľko rokov máte, u nás ste vždy vítaní. Objednajte sa k nám už dnes.