Konzervačná stomatológia – ošetrenie zubného kazu

Najčastejším dôvodom návštevy zubárskeho kresla býva práve ošetrenie zubného kazu. Pokiaľ zubný kaz vznikne, nedá sa, žiaľ, liečiť. Dá sa iba odstrániť a holé miesto nahradiť plombou. Ako však zubný kaz vlastne vzniká? Akými spôsobmi sa dá minimalizovať pravdepodobnosť jeho vzniku? A čo ak má pokazený zúbok vaše dieťa?

Vznik zubného kazu

V našich ústach je viac ako 500 rôznych druhov baktérií, ktoré môžu zapríčiniť vznik zubného kazu. Tieto baktérie sa živia najmä jednoduchými skvasiteľnými cukrami. Ich kyslé metabolity narúšajú zubnú sklovinu a zubovinu, až sa dostanú do zubnej drene. V zubnej dreni sú cievy a nervy, ktoré zabezpečujú výživu zuba. V prípade, ak kaz prenikne až takto hlboko a infikuje zubnú dreň, začína zub bolieť. Treba vyhľadať zubára, ktorý vám tento kaz dôkladne ošetrí.

Pokiaľ nepríde včas k ošetreniu zubného kazu, môže sa kaz rozšíriť hlbšie a zasiahnuť až zubné nervy, ktoré následne odumierajú. V tomto prípade je potrebné endodontické ošetrenie. Ak človek takéto štádium nerieši, môže prísť až k zápalu priľahlej kosti či závažným zdravotným problémom v celom tele.

Ako ošetríme vaše poškodené zuby?

V našej ambulancii nám záleží nielen na vašom zdraví, ale aj kráse. Máme pre vás preto pripravené estetické plomby z bielych materiálov, vďaka ktorým nik vizuálne nespozná, že vás v minulosti trápil zubný kaz. Týmito bielymi materiálmi sú buď fotokompozity alebo skloiónoméry.

Navyše, pri ošetrení si ošetrovaný zub (alebo viacero zubov) od ostatných izolujeme zubárskou blanou nazývanou kofferdam. Ošetrenie je vtedy pohodlnejšie tak pre našich zubárov, ako aj pre vás, našich pacientov.

V našej ambulancii s láskou a radosťou ošetríme aj vaše ratolesti. Viac o detských zubárskych zákrokoch sa dočítate v časti pedostomatológia.

Predíďte vzniku zubného kazu, aby ste plombovanie nemuseli vôbec absolvovať

Najdôležitejšie pri prevencii vzniku zubného kazu je dodržiavať tieto tri opatrenia:

  • dôkladná hygiena ústnej dutiny
  • preventívne prehliadky u vášho zubára
  • pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny

 

Najdôležitejšia je dôkladná hygiena ústnej dutiny. Zuby si treba čistiť aspoň 2-krát denne a využívať pri tom aj zubné pomôcky, akými sú napríklad medzizubné kefky či dentálna niť.

Okrem čistenia zubov sú dôležité aj preventívne prehliadky u vášho zubára, ktoré sa vykonávajú raz ročne. Ak ste u nás nový pacient, spravíme vám preventívnu prehliadku spolu so vstupným vyšetrením zdarma.

Na záver by ste nemali podceniť ani kvalitnú dentálnu hygienu aspoň raz do roka. Tá pomáha predchádzať usadzovaniu zubného povlaku na zuby a pod ďasná, čím predchádza aj vzniku zubných kazov.

 

Ste rozhodnutý pomôcť vašim zubom, aby zostali naďalej silné a zdravé? Alebo vás už zuby bolia a chceli by ste si ich dať ošetriť? U nás vám radi vyhovieme v oboch prípadoch. Objednajte sa k vášmu rodinnému zubárovi ešte dnes.

 

Telefón: +421 908 221 067
E-mail: dentarius@dentarius.sk

 

Kompletný cenník k ošetreniu stomatologických výkonov nájdete na tomto linku.